* رئیس گروه بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد: کهگیلویه و بویراحمد فاقد نیروگاه گازی است تاريخ: 1397/07/21 زمان: 11:20


  » به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، کیوان وفایی در کارگروه توسعه مولدهای مقیاس کوچک و نیروگاههای تجدیدپذیر در سالن جلسات این شرکت گفت: در این استان متاسفانه تولید برق توسط نیروگاههای گازی صورت نمی گیرد و این درحالیست که استان کهگیلویه و بویراحمد دارای منابع عظیم گازی و نفتی است.

وی با تشریح آخرین وضعیت کنونی متقاضیان احداث نیروگاههای گازی در استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهارداشت: 16 متقاضی احداث نیروگاه گازی مقیاس کوچک در استان به شرکت توزیع نیروی برق استان مراجعه که موافقت های لازم در این ارتباط صادر شده است.

رئیس گروه بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: از این تعداد متقاضی تاکنون هیچکدام به مرحله اجرا و بهره برداری بدلیل مشکلات مالی و نوسانات اقتصادی حاکم در بازار نرسیده است.

وفایی، ظرفیت موافقت نامه های صادرشده را 136 مگاوات عنوان و خاطرنشان کرد: 37 مگاوات از این میزان ظرفیت دارای اعتبارقانونی است.

وی گفت: مابقی این ظرفیت بدلیل مراجعه نکردن سرمایه گذاران از اعتبار قانونی ساقط شده و متاسفانه پرونده های آن بحالت راکد درآمده است.

رئیس گروه بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، هزینه ریالی موردنیاز برای تولید هرمگاوات واحد نیروگاهی از نیروگاه گازی مقیاس کوچک را معادل یک میلیون دلار برشمرد و یادآورشد: با تولید هرمگاوت شاهعد اشتغالزایی پنج نفر بطور مستقیم خواهیم بود.

وفایی افزود: نیروگاههای گازی که اکنون پرونده آنها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال اجرایی شدن است در شهرستان های بویراحمد، دنا و گچساران واقع هستند.

وی تاکیدکرد که برق تولیدی این نیروگاهها با انعقاد قرارداد خرید تضمینی با وزارت نیرو خریداری می شود و سرمایه گذار در زمینه فروش برق تولیدی مشکلی نخواهد داشت.

رئیس گروه بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه هزینه ریالی احداث نیروگاههای گازی در این استان نسبت به سال گذشته رشد قیمتی سه برابری دارد، ادامه داد: این درحالیست که نرخ خرید تولید انرژی از این نیروگاهها هنوز تغییر نکرده است.

وفایی گفت: افزایش نیافتن قیمت خرید برق توسط وزارت نیرو متناسب با افزایش هزینه های احداث یکی دیگر از دغدغه های سرمایه گذاران و کم شدن انگیزه آنان برای احداث نیروگاههای گازی مقیاس کوچک در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست تاکید کرد که سیاستگذاری های دنیا برای تولید انرژی هم اکنون به سمت و سوی تولید انرژی با احداث نیروگاههای گازی در مقیاس های کوچک و بزرگ است.

" نادر جانی پور " گفت: متاسفانه استان کهگیلویه و بویراحمد باوجود تولید عظیم و نفت و همچنین صادرات این منابع حیاتی فاقد تولید برق توسط نیروگاههای گازی بوده که بطورحتم سرمایه گذاری در این حوزه نیازمند عزم همگانی است.

وی با تاکید بر فراهم نمودن بسترهای استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی در این راستا، اظهارداشت: تولید انرژی با بهره گیری از منابع گازی برای نسل های آینده نیز یک ضرورت انکارناپذیر است.

مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست بر آمادگی این دفتر باهدف جذب وهمکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت راه اندازی نیروگاههای گازی تاکید کرد.

سیدحشمت الله صمیمی گفت: متاسفانه برخی سرمایه گذاران فاقد سرمایه های لازم بوده که در این ارتباط استانداری کهگیلویه و بویراحمد آمادگی لازم برای معرفی آنان به صندوق توسعه ملی را دارد.

وی افزود: نیروگاههای دست دوم گازی که اکنون فعالیت ندارد در استان شناسایی تا با طی طریق قانونی به متقضایان واگذار شود.

مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که استاندار استان بر جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی برای فعال نمودن پروژه های راکد و نیمه فعال تاکید دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، کارگروه توسعه مولدهای مقیاس کوچک و نیروگاههای تجدیدپذیر با حضور مدیران و کارشناسان شرکت های برق منطقه ای و توزیع استان خوزستان و اهواز و استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج برگزار شد.

در این نشست، شرکت کنندگان مباحث لازم برای چگونگی راه اندازی نیروگاههای مقیاس کوچک در استان کهگیلویه و بویرحمد را برررسی کردند.


 بازگشت :: نسخه چاپی :: آرشیو اخبار