در حاشيه برگزاري دومين همايش و نمايشگاه جانبي ارتباط صنعت‌برق با دانشگاهها و مراكز پژوهشي - نگارنده : لي لي ساسانفر

به جز كنفرانسهاي بين‌المللي برق و مراسم يكصد سالگي صنعت‌برق ايران تا به حال كمتر پيش آمده بود كه اين تعداد متخصص برق با هم يك جا ديده باشم آن هم از همه بخشهاي توليد، انتقال و توزيع، قديمي و جديد. از متخصص در سطح رييس دانشگاه گرفته تا مديرعامل و رييس هيئت‌مديره و وزير و معاون وزير و ...
دومين سالي بود كه به بهانه تعامل يا شايد به قول صاحبان همايش و به زبان ساده‌تر پيدا كردن مشكلات مشترك صنعت و دانشگاه و كاربردي كردن تئوريهاي دانشگاهي دور هم جمع شده بودند. همايش براي خودش وزنه‌اي بود.
يك مرتبه شم اقتصادي‌ام گل كرد و ياد يكي از دوستانمان كه همه چيز را در ماشين حساب مي‌ريزد و عدد و رقم تحويل مي‌دهد افتادم و گفتم يك تخمين سرانگشتي بزنم تا مشخص شود چند سال دانش و معلومات و آموزش در اين سالن جمع شده است. پس اگر 500 نفر در اين جمع باشند و متوسط تجربه و تخصص آنها هم 20 سال، بنابراين 10 هزار سال دانش حرفه‌اي در اين سالن جمع است. واقعاً زياد است و قابل احترام.

 دلم مي‌ خواهد چيزي بنويسم تا شايد بتوانم با نوشته‌هايم گوشه‌اي از زحمات همكارانم را به تصوير بكشم.آخرين پيگيري‌هايم را براي همايش و نمايشگاه جانبي آن همين يكي دو ساعت پيش قبل از آمدنم به همايش انجام دادم. ديشب هم تا آخر وقت همه مشغول بوديم. از معاون منابع انساني و تحقيقات و مديركل روابط‌عمومي گرفته تا تايپيست‌ها و مسوول‌دفترها. همه زحمت كشيدند كار يك روز دور روز هم نبود چند ماه است كه همه در تكاپوي برگزاري همايش و نمايشگاه جنبي آن هستند. راستش خودم به عنوان يكي از دست‌اندركاران جزء در برگزاري همايش و نمايشگاه مذكور فكر نمي‌كردم اين همايش كه فقط براي دومين سال برگزاري است و هنوز به پختگي لازم نرسيده است تا اين حد با اقبال عمومي روبه‌رو شود.
هنوز دقايقي از شروع نشست نگذشته بود كه صندلي‌ها پر شده بود سالن مجاور و راهروي ورودي هم جاي نشستن نداشت. خبرنگاران و عكاسان هم از سر و روي سالن بالا مي‌رفتند . قدرت‌ا... عليزاده گزارشگر تخصصي پيك برق به سرعت نور از صحبتهاي سخنرانان يادداشت برمي‌داشت. همكارم حميديان دائماً در رفت و آمد بود تا خبرنگاران مدعو از رسانه‌هاي گروهي بتوانند به بهترين نحو ممكن همايش را پوشش خبري و اطلاع‌رساني دهند.
به سختي توانستم براي خودم صندلي خالي پيدا كنم آن هم در آخرين رديف سالن. بعد از حدود يك ساعت سرپا ايستادن پيدا كردن يك جا براي نشستن برايم موفقيت‌ بزرگي بود. همين‌طور كه محو گوش دادن به آخرين صحبتهاي وزير نيرو بودم چشمم به نفر جلويي‌ام افتاد. دكتر محمود فتوحي و درست در صندلي كناري ايشان هم دكتر شهرتاش قرار گرفته بود. همين يكي دو هفته پيش بود كه براي دكتر فتوحي لوح تقديري به امضاي مهندس حائري از جهت همكاري‌هاي موثرشان در زمينه پايايي و مديريت شبكه تنظيم كرديم. چقدر جاي خوشوقتي است در كنار استادان برجسته و طراز اولي مانند دكتر شهرتاش و دكتر فتوحي قرار گرفته باشي. كمي آن طرف‌تر مهندس علي معتقد را كه بعد از چند بار رفت و آمد توانسته بود صندلي خالي پيدا كند ديدم. سالها بود كه از ايشان خبري نداشتم فكر كنم حداقل چيزي نزديك به 20 سال از زماني كه معاون تحقيقات و تكنولوژي توانير بودند مي‌گذرد.
ياد سالها پيش افتادم آن زمان كه بيش از اينها با دانشگاهها به دليل نوع كارم در ماهنامه علمي تخصصي صنعت‌برق در ارتباط نزديك بودم. دكتر حسين محسني استاد برجسته دانشكده برق دانشگاه تهران، دكتر شايان‌فر، دكتر جبه‌دار، مرحوم مهندس منوچهر خانسفيد و دهها استاد بي‌ادعاي ديگر. تازه وقتي متوجه اين همه بي‌ادعايي و بي‌توقعي شدم كه دكتر شهرتاش براي گرفتن لوح‌شان روي صحنه رفتند و موفقيت‌شان را به عنوان پژوهشگر برتر مديون دانشجويان و استادان ديگر دانشگاه دانستند. چه افتخاري بالاتر از اين‌كه در اين جمع متخصص، كاربلد و قدردان باشي.
سخنراني دكتر چيت‌چيان وزير نيرو كه تا حد زيادي مشابه سخنان مهندس حائري مديرعامل شركت توانير در زمينه فرايندهاي دانش‌بنيان و .... بود به پايان رسيد (البته وزير نيرو گفتند كه موضوع شباهت صحبتها جاي خوشحالي دارد گرچه هيچ‌گونه هماهنگي قبلي بين اين دو مقام براي ارائه بحثهاي مشترك نشده بود.)
برترين‌ها در بخشهاي پيشكسوتان، كتاب برتر، شركت برتر، راهبر تحقيقات برق برتر و پژوهشگر برتر لوح‌هاي تقدير دريافت كردند و كنفرانس با كيفيتي حتي بيش از انتظار تمام شد. ميكروفون‌هاي شبكه‌هاي مختلف خبري در جلوي وزير نيرو و ساير مسوولان و مقامات صنعت‌برق و دانشگاه سر خم كرده بودند و مصاحبه‌هاي اختصاصي خبرنگاران در محوطه زيبا و درست در جلوي دودكشهاي نيروگاه قديمي طرشت شكل مي‌گرفت. مديران عامل شركتهاي حاضر در نمايشگاه پيش از افتتاح رسمي نمايشگاه توسط وزير نيرو در غرفه‌هاي نمايشگاهي‌شان مستقر شدند و آخرين توصيه‌ها را به مسوولان غرفه‌ها براي عرضه هرچه بهتر نيازها و توانمنديهاي شركت‌شان بويژه در بخشهاي پژوهشي و تحقيقاتي مي‌كردند.
امسال نمايشگاه در فضاي بهتري برگزار مي‌شد و غرفه‌ها به شكل حرفه‌اي‌تر و كاربردي‌تر چيده شده بودند. ازدحام جمعيت در اولين دقايق پس از افتتاح به قدري زياد بود كه به سختي مي‌توانستي از بين جمعيت عبور كني. تقريباً خيلي از همكاراني كه مي‌شناختم بودند. همكاران پرتلاش و صميمي من در بخشهاي تحقيقات و مجموعه روابط‌عمومي‌هاي صنعت‌برق كشور. بازار قطاب، مسقطي، كاك و لوزي و بقيه شيريني‌ها و كلوچه‌هاي شهرهاي مختلف كشورم بسيار داغ بود. اصفهاني‌ها با گزهاي پسته و بادامشان و يزدي‌ها با لوزي‌هاي خوشمزه، شيرازي‌ها و كرمانشاهي‌ها با شيريني‌هاي كاك و نان برنجي‌شان و آذري‌ها با نوقاي و ريس قهوه‌اي رنگ‌شان از بازديد‌كنندگان پذيرايي مي‌كردند دست هيچ همكاري را هم كه نمي‌توان رد كرد.
دورتادور نمايشگاه را مي‌بينم ولي واقعاً فقط در حد ديدن است. بهتر است فرصت را در روز اول براي عزيزاني بگذارم كه از راههاي دور و نزديك براي ديدن اين نمايشگاه آمده‌اند من براي آمدن در روز دوم نمايشگاه هم مشكلي ندارم.
چهارشنبه 29 آبان ماه روز دوم نمايشگاه است. از طرف كميته اجرايي همايش و نمايشگاه صنعت‌برق و دانشگاه تكليف شده است غرفه برتر انتخاب و مشخص شود كدام شركت توانسته توانمندي‌ها و نيازهاي تحقيقاتي خود را بهتر به نمايش بگذارد. همراه با مهندس ابوالحسن شيباني معاون نيروگاه طرشت، مهندس بهمن ليما معاون دفتر تحقيقات برق توانير و مهندس مجيد برنگي از كارشناسان ارشد معاونت نظارت بر توزيع توانير به راه مي‌افتم. من تخصص فني برق ندارم ولي سعي دارم از دانش همكاران فني‌ام استفاده كنم.
از سمت شمال برق آذربايجان و از سمت جنوب باز هم آذربايجان البته اين بار توزيع آذربايجان شرقي چادر نمايشگاه را احاطه كرده‌اند . سمت شمال شرق و جنوب شرق چادر نمايشگاه نيز غرفه‌هاي آذربايجان غربي و توزيع يزد قرار گرفته‌اند درست در نقطه مقابل درب شمالي نيز غرفه‌اي به نام «كتاب» به چشم مي‌خورد. همكارم فقيهي از مركز آمار توانير مسوول غرفه است. در مورد كتابهاي داخل غرفه از او سوال مي‌كنم مي‌گويد: علاوه بر كتابچه‌هاي آماري صنعت‌برق از تمامي كتابهاي فني، تحقيقاتي تخصصي در زمينه صنعت‌برق كه طي چند سال اخير منتشر شده و در كتابخانه توانير موجود بوده است يك نسخه براي اطلاع‌ علاقه‌مندان، به نمايشگاه آورده‌ايم.
جدول شاخصهاي ارزيابي را مرور مي‌كنيم «غرفه‌آرايي و التزام به ضوابط نمايشگاهي»، «نحوه ارائه محصول يا نيازمنديها»، «كاربردي بودن پروژه»، «نوآوري و پژوهش» و «ملاحظات تعامل صنعت‌برق و دانشگاه» هر كدام 4 امتياز دارند و اين به آن معناست كه اگر غرفه‌اي 20 امتياز بياورد قطعاً شاگرد اول نمايشگاه است.
غرفه برق منطقه‌اي آذربايجان مانند هميشه پروپيمان است و به نظر نمي‌رسد براي آرايش غرفه چيزي كم گذاشته باشند. آذري‌ها هميشه تجهيزات نمايشگاهي‌شان كامل است. مهندس معصومي مدير دفتر تحقيقات برق آذربايجان از مهمترين پروژه‌هاي اين شركت و از ارتباط آنها با دانشكده‌هاي برق براي اجراي طرحهاي تحقيقاتي و پژوهشي‌شان مي‌گويد.
دقيقاً غرفه بعدي برق منطقه‌اي اصفهان است. شنيده‌ام اصفهاني‌ها با حداقل هزينه حداكثر بهره‌وري و كارايي را در پروژه‌هاي تحقيقاتي طي سالهاي گذشته داشته‌اند. دقيق‌تر مي‌شوم تمام فضاي غرفه با بنرهاي طرح‌هاي پژوهشي و علمي پر شده است.
برق منطقه‌اي خراسان چيزي شبيه به يك سلول خورشيدي با خود آورده است. دهرآزما مدير روابط‌عمومي اين شركت كه از يك ماه قبل در پي رايزني‌هاي لازم جهت گرفتن يك محل مناسب براي غرفه‌اش بوده ضمن رضايت از روند برگزاري نمايشگاه به پروژه سيستم «ميكرواينورتر» برق خراسان اشاره كرده و در مورد سيستم اتوماسيون پستهاي فشار قوي كه به ابتكار اين شركت به انجام رسيده است توضيحاتي ارائه مي‌دهد و دكتر علومي مدير دفتر تحقيقات برق خراسان مطالب او را كامل مي‌كند.
غرفه‌هاي برق‌هاي منطقه‌اي تهران، خوزستان، زنجان، سمنان، سيستان و بلوچستان، غرب، فارس، گيلان، مازندران، هرمزگان و يزد درست به ترتيب حروف الفبا در كنار هم صف كشيده‌اند. غرفه برق فارس از همه بزرگتر است و سمناني‌ها از جهت آوردن پروژه‌ و پايان‌نامه‌هاي تحقيقاتي دانشگاهي و علمي چيزي كم‌نگذاشته‌اند.
برق يزد با نيروگاه يزد و برق غرب با شركت نيروگاهي‌اش يعني نيروگاه بيستون با هم در يك غرفه حضور دارند. دستگاهي در غرفه اين نيروگاه توجه‌ام را جلب مي‌كند از همكارم الفتي مدير نيروگاه بيستون در مورد اين دستگاه سوال مي‌كنم مي‌گويد مهندس حائري هم از ديدن اين دستگاه خيلي خوشحال شدند. كتاب «آزمايشهاي آب و پساب» نوشته همكار نيروگاهي‌مان مهندس بابك محيط را نشانم مي‌دهد و در مورد دستگاه مي‌گويد: سوپاپهاي كمپرسور هيدروژن از اجزاي مهم فرايند توليد هيدروژن در كمپرسورها هستند كه با توان متخصصان داخلي نيروگاه بيستون ساخته و به مرحله توليد رسيده است و اكنون در نيروگاه استفاده مي‌شود.
تهراني‌ها هم به 46 نياز از نياز‌هاي برق تهران در محورهاي الكتريك، شيمي، ابزار دقيق و مكانيك در همايش و نمايشگاه اشاره مي‌كنند و مهندس كلباسي مدير دفتر تحقيقات و استانداردهاي برق منطقه‌اي تهران طراحي و ساخت سيستم تحريك ژنراتور، اجرا و جايگزين نمودن سيستم‌هاي كنترل قديمي با سيستم‌هاي جديد و ساخت شفت توربين را از جمله نيازهاي مهم تحقيقاتي اين شركت مي‌داند. وي مي‌گويد كسب دانش فني و ساخت يك نمونه از مفاصل كابلهاي فشار قوي 720 كيلوولت مهم‌ترين پروژه در دست اجراي برق تهران است.
به غرفه‌هاي شركتهاي توزيع مي‌رسيم آذربايجان شرقي تاسيسات خاصي را با خود آورده است و ماكت خطوط توزيع هوايي نيرو با كابل فاصله‌دار را به روابط‌عمومي توانير هديه مي‌دهد. در بين كتابهايي كه جلو غرفه چيده شده است كتاب آشنايي را مي‌بينم. يكي دو ماه قبل يك نسخه از آن را گرفته بودم. در ميان انبوه كتابهاي متعدد فني و نيمه فني توزيع اين كتاب بخوبي خودش را نشان مي‌دهد. كتاب «پيام‌هاي مديريتي» مجموعه گردآوري شده از پيامهاي كوتاهي است كه مديرعامل اين شركت هر روز صبح براي همكارانش در زمينه موضوعات مديريتي و روان‌شناسي ارسال كرده است. به همكاراني كه همراهم هستند توصيه مي‌كنم حتماً اين كتاب را بخوانند اين كتاب من را ياد كتابهاي آنتوني رابينز مي‌اندازد.
از چادر نمايشگاه خارج مي‌شويم در فضاي باز و در محوطه بيرون از چادر دو خودروي بزرگ خودنمايي مي‌كند روي يكي از آنها عبارت «ذخيره‌ساز استاتيك انرژي» و روي ديگري با حروف درشت نوشته است: «سنجاب 20» قبلاً با اين نام آشنا شده بودم و مي‌دانستم مشهدي‌ها از سالها قبل در امر خدمت‌رساني به مشتركين پيشتاز بودند و سنجاب 20 هم جزو آخرين طرح‌هايشان در اين زمينه به شمار مي‌آيد. از عليرضا كاشي مدير روابط‌عمومي توزيع برق مشهد در مورد دليل اين نام‌گذاري سوال مي‌كنم مي‌گويد: سنجاب يك نام اختصاري و برگرفته از عبارت سامانه جايگزيني سيم‌هاي 20 كيلوولت بدون روكش هوايي، بدون قطع برق است همين‌طور شايد اين نام به علت مشخصه چابكي سنجاب نزد مردم نيز انتخاب شده باشد.
مهندس هاشم قربان‌پناه در اين باره مي‌گويد اين سامانه اجازه مي‌دهد كه بدون اعمال خاموشي سيم‌هاي بدون روكش شبكه‌هاي هوايي فشار متوسط با سيم‌هاي روكش‌دار تعويض گردد و به اين ترتيب از شر خطاهاي مترتب بر شبكه‌هاي 20 كيلوولت بدون روكش پيشگيري شود.
واقعاً دست مشهدي‌ها درد نكند براي نمايشگاه سنگ‌تمام گذاشتند معلوم است براي آوردن اين همه تجهيزات سنگين به نمايشگاه چه مشقتي را متحمل شدند.
دوباره به داخل چادر نمايشگاه برمي‌گرديم حيف است هواي پاييزي لطيفي است. نم‌نم باران زيبايي محوطه نيروگاه طرشت را چند برابر كرده بود.
همكاران توزيع يزد چند ساعتي است كه منتظرمان هستند مدير روابط‌عمومي، مدير تحقيقات، غفوريان بابابرقي استان يزد كه نزد بچه‌هاي يزدي‌ها طرفدار زيادي دارد و چند نفر ديگري كارشناس. بازار بروشور و انواع كاتالوگ در زمينه تحقيقات در اين غرفه هم داغ‌داغ است. مدير تحقيقات اين شركت مي‌گويد تير و يراق‌آلات كامپوزيتي در سه نوع چند وجهي، گرد و پاركي و ترانس تك‌فاز تك‌خطي توزيع از مهمترين طرحهاي تحقيقاتي توزيع يزد محسوب مي‌شوند.
كنار غرفه يزد غرفه توزيع برق نواحي تهران قرار دارد. مهندس بربند مديرعامل اين شركت در ميان جمعيت محاصره شده و در آن واحد پاسخ 7-8 نفري را مي‌دهد سعي دارم خدمت ايشان عرض ادب كنم ولي قطعاً امكان ندارد صبر مي‌كنم تا ايشان فراغتي پيدا كنند. به ياد مي‌آورم كه مهندس بربند هرجا كه براي كار رفتند منشا خير و بركت بودند. روش ايشان يك روش علمي ابتكاري و نوآورانه بوده و هميشه سعي داشتند كار جديدي عرضه كنند كه مبتني بر پژوهشهاي سنجيده علمي باشد.
او از تحقيقات جديد توزيع نواحي مي‌گويد و از ارتباطاتي كه با دانشگاههاي برق كشور برقرار كرده‌اند. مهندس بربند اضافه مي‌كند: پروژه طراحي بسته نرم‌افزار مطالعات تلفات در شبكه‌هاي توزيع و كاربرد آن در شبكه توزيع برق نواحي تهران از طرحهاي ممتاز شركت است. كارايي مناسب، دقت بالا و بار محاسباتي پايين از جمله مزاياي بسته نرم‌افزاري طراحي شده است كه با توجه به اعتبار سنجي نتايج حاصله در اجراي پايلوت طرح قابليت اطمينان بالايي را در كاربردهاي آتي فراهم مي‌كند.
فريد شريفي همكار عكاس‌ام در روابط‌عمومي مرتب عكس مي‌گيرد گويا قرار است گزارش ويژه‌اي از جديدترين ابتكارات و خلاقيت‌هاي ارائه شده در نمايشگاه خدمت دكتر چيت‌چيان وزير نيرو ارائه شود.
غرفه بعدي متعلق به توزيع تهران بزرگ است اين غرفه به طرز زيبايي آراسته شده و مشخص است دست‌اندركاران در زمينه حضور در برنامه‌هاي نمايشگاهي سابقه‌دار هستند.
مهندس طالبي مديرعامل توزيع گيلان منتظر ماست. با آنكه بر تمامي پروژه‌هاي ارائه شده در غرفه‌اش اشراف كامل دارد، اما با تواضع هميشگي‌اش ارايه توضيحات را به همكارانش مي‌سپارد. مهندس بيدي معاون برنامه‌ريزي و مهندسي توزيع گيلان مي‌گويد: در نمايشگاه امسال 3 طرح تحقيقاتي آورده‌ايم 1- دستگاه سامانه مونيتورينگ و كنترل دمايي ترانسفورماتورهاي توزيع برق با قابليت آمارگيري 2- دستگاه خطاياب و فازمتر كنترل از راه دور كه اين دستگاه ساخته شده و در شبكه برق نيز مورد آزمايش قرار گرفته است. 3- دستگاه خطاياب الكترونيكي براي نشتي جريان در مقره‌هاي فشار متوسط كه ساخته و آزمايش نيز شده است.
هرمزگاني‌ها باخودشان دوچرخه برقي هوشمند‌سازي شبكه برق جزيره هرمز را آورده‌اند. مهندس نعمتي مدير گروه تحقيقات توزيع هرمزگان مي‌گويد: دوچرخه براي استفاده مردم جزيره هرمز و جهانگرداني كه از جزيره بازديد مي‌كنند توسط دانشگاه صنعت آب و برق ساخته شده كه يكي از فلسفه‌هاي ساخت آن عدم استفاده از بنزين است زيرا اين جزيره يكي از جزاير پاك بوده و اين دوچرخه‌ها با برق شارژ مي‌شوند و سرعت آنها نيز 40 كيلومتر در ساعت است. ضمناً دستگاه نصب شده بر روي اين دوچرخه‌ها قابل نصب بر روي وسايل نقليه ديگر نيز هست.
مشخص است توزيع جنوب كرمان نهايت سعي خود را داشته تا در نمايشگاه بهترين باشد. در اين غرفه انواع تجهيزات و پروژه‌هاي تحقيقاتي رخ مي‌نمايانند.
«امكان‌سنجي و بررسي بكارگيري نيروگاه بيوگاز در محل دفن زباله‌ها در سيرجان»، «تدوين نقشه جامع شبكه ارتباطي سيستمهاي هوشمند»، «پتانسيل‌سنجي انرژي باد» در جنوب كرمان و دهها طرح تحقيقاتي ديگر در اين غرفه ديده مي‌شود.
كرماني‌ها ادعا مي‌كنند در نشست‌هاي سالانه سيرد هرسال جزو شركتهايي بوده‌اند كه رقم بيشترين تعداد مقاله را داشته‌اند و سيرجان را به عنوان شهر پاك نام‌گذاري كرده‌اند چون عمده انرژي برق اين شهر از طريق صفحات خورشيدي تامين مي‌شود.
توضيحات همكاران كرمان كامل و جامع است. ياد مهندس مجتبي ثمره مدير دفتر مديريت مصرف جنوب كرمان مي‌افتم جايش در اين نمايشگاه بسيار خالي است.
مهندس بيژن لياقت را در غرفه‌اش توزيع برق شيراز مي‌بينم. در حال توضيح در مورد دستگاهي شبيه به يك آكواريوم است. او مي‌گويد: مهمترين پروژه ما دستگاه كنترل آبياري كشاورزي از راه دور (سيستم sms و اينترنت) است كه با همكاري دانشكده مهندسي دانشگاه شيراز در دو منطقه اجرا شده است.
با طرح‌هاي توزيع برق زنجان قبلاً آشنا شده‌ام. چندي قبل كه مهندس كاظمي مديرعامل شركت به تهران آمده بودند همكاران روابط‌عمومي در قالب يك گفت‌وگو با ايشان 30 طرح مهم تحقيقاتي برق زنجان را در سايت خبري توانير انعكاس داده بودند.
رضايي مدير روابط‌عمومي اين شركت مي‌گويد: يكي از كارهاي مهم و برجسته ما در حوزه اتوماسيون شبكه صورت گرفته است. قابليت كنترل پست از هر نقطه قابل دسترسي به اينترنت با ضريب امنيت بالا، قابليت كنترل ورود و خروج افراد به پست، قابليت تعميم كنترل بيشتر تجهيزات پست و امكان ارسال اطلاعات پست تنها بخشي از مزاياي سيستم نوين اتوماسيون برق زنجان به شمار مي‌رود كه توسط متخصصان داخلي طراحي و به عنوان يكي از طرحهاي برتر شركتهاي توزيع برق نيز انتخاب شده است. اين طرح ضمن آنكه بومي‌سازي شده به كشورهاي همسايه نيز صادر مي‌شود.
به غرفه توزيع طبرستان يا همان مازندران خودمان مي‌رسيم. همان مازندراني كه خوان گسترده از الطاف بي‌شمار‌ خداوندي به شمار مي آيد.
توزيع مازندران را هميشه با كارهاي گسترده‌اي كه در زمينه فرهنگ سازي مصرف برق انجام داده است به ياد مي‌آورم.
مهندس سپري مدير ديسپاچينگ و تيمورنژاد مدير روابط‌عمومي و مهندس يوسفي مدير دفتر تحقيقات اين شركت در غرفه حضور دارند و اولويت‌هاي تحقيقاتي سال 92 توزيع مازندران را در 4 محور فني و مهندسي، بهره‌برداري، مديريتي، اقتصادي، اجتماعي و فناوري اطلاعات برمي‌شمرند و در محور فني و مهندسي مقايسه فني و اقتصادي ساعات نجومي با فتوسل و بررسي معايب و مزاياي استفاده هر يك در فيدرهاي روشنايي و در محور بهره‌برداري بررسي علل زنگ‌زدگي تابلوهاي توزيع در كوتاه مدت و ارائه راهكارهاي لازم در اين خصوص را براي بازديد‌كنندگان توضيح مي‌دهند.
كمي آن طرف‌تر غرفه‌هاي توزيع خراسان جنوبي، كردستان، كرمانشاه، قزوين، تبريز، استان مركزي، غرب، مازندران، توزيع البرز، استان اصفهان، شهرستان اصفهان قرار دارند و هركدام گفته‌هاي بسيار دارند و براي خودشان دهها طرح و پروژه تحقيقاتي تعريف و با همكاري دانشگاههاي سطح كشور اجرا كرده و نمونه‌هايي از آن را در نمايشگاه عرضه كرده‌اند.
غرفه‌هاي توزيع اردبيل و توزيع آذربايجان غربي نيز جزو آخرين غرفه‌ها هستند و علاقه‌مندان به طرح‌هايشان جلو غرفه‌ها صف كشيده و مديران تحقيقات آنها در حال ارائه توضيحات لازم هستند.
سازمان توسعه برق ايران، شركت مديريت شبكه برق ايران، سابا و سانا، نيروگاههاي نكا، هرمزگان، توس و طرشت، پژوهشگاه نيرو، شركتهاي تجربه نور، الكترونيك افزار آزما، محور آزماي فارس و انجمن صنفي نيروگاهها (اصنا)، همين طور دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، جهاد دانشگاهي علم و صنعت و دانشگاه صنعتي اميركبير در رديف مياني سالن خودي نشان مي‌دهند.
مديريت شبكه برق ايران مانند تمام نمايشگاهها قدرتمند و سانا با تجهيزات كامل حضور دارند.
در غرفه سازمان بهره‌وري انرژي ايران (سابا) ضمن نمايش و ارائه گزارش تعدادي از نتايج فعاليتهاي پژوهشي اين سازمان با دانشگاههاي اميركبير و شهيد چمران اهواز، 17 مورد پايان‌نامه‌هاي حمايت‌شده اين سازمان در زمينه مديريت انرژي با دانشگاههاي كشور در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.
مهندس مهريان در غرفه انجمن صنفي نيروگاهها، 3 نشريه تخصصي‌اش را به نامهاي پيام توليد برق، كيفيت و بهره‌وري صنعت‌برق ايران و فصلنامه كيفيت و بهره‌وري به نمايش گذاشته است.
در غرفه نيروگاه طرشت اطلاعات لازم درخصوص انواع پروژه‌هاي تحقيقاتي در دست اقدام و خاتمه يافته به پارتيشنهاي غرفه نصب شده است.
در غرفه نيروگاه توس تا چشم كار مي‌كند قطعه و تجهيزات نيروگاهي است نمي‌دانم اين قطعات چيست و در كدام بخش يا بخشهاي نيروگاه كاربرد دارد. اما مهندس ليما مي‌گويد نيازهايشان را آورده‌اند و اين يك امتياز براي غرفه آنها محسوب مي‌شود.
مهندس قربان‌پناه معاون نيروگاه توس مي‌گويد يكي از قطعات ساخت داخل اين نيروگاه كه اهميت زيادي دارد «روتور اف دي فن» است روش ساخت اين قطعه مهندسي معكوس شامل تهيه نقشه محور، ساخت محور و جا زدن قطعات الكتريكي است كه تا به حال 7 ست از اين قطعه سفارش و روي واحدها نصب شده است.
ساعتهاي پاياني كار نمايشگاه است همكاران غرفه‌ها در پي انجام هماهنگي‌هاي لازم براي برگشت به شهر و ديار خودشان هستند و به قول يكي از همكاران كركره‌ها يكي يكي پايين مي‌آيد.
هنوز غرفه‌هاي زيادي مانده كه نتوانستيم همه آنها را سروقت ببينيم و پاي صحبتهاي آنها بنشينيم. اي كاش سال آينده نمايشگاه 3-4 روزه باشد تا وقت كافي براي آشنايي با توانمنديها، ابتكارات و خلاقيت‌هاي تمام شركتها باشد.
ساعت 5 بعدازظهر را نشان مي‌دهد همكاران روابط‌عمومي‌ام، خامنه، مجابي، مجاهدي، زماني، گيلاني و مهاجراني سخت درگير هستند و آخرين هماهنگي‌ها را انجام مي‌دهند.
تقريباً همه براي برگشت مهيا شده‌اند كاميونها وسايل سنگين را بار مي‌زنند و باربرها در محوطه نمايشگاه نقش‌شان از همه مهم‌تر است. به اتفاق همكاران به دفتر مهندس شيباني مي‌رويم. ساختمان اداري نيروگاه هم مانند بقيه بخشهاي آن نسبت به گذشته تغيير زيادي كرده است. در اتاق مهندس شيباني صبا اكبري دختر همكار مرحوممان ضياء اكبري را مي‌بينم از ديدن او خوشحال مي شوم و فاتحه‌اي براي شادي روح آن مرحوم مي‌خوانم.
هدف‌مان جمع‌بندي نتايج به دست آمده از نمايشگاه است و مي‌خواهيم بدانيم كدام غرفه برتر است اما آيا اين كار امكان دارد كار واقعاً سختي است. همين كه شركتها در نمايشگاه حضور يافتند نشان از برتري آنها دارد. بويژه در مورد شركتهاي توزيع قضاوت سخت است تقريباً همه بهترين هستند. به يك جمع‌بندي مي‌رسيم و نتيجه به دست آمده را صورتجلسه كرده و امضا مي‌كنيم تا به دست كميته اجرايي همايش و نمايشگاه برسد.
هواي بيرون سرد است و ابرهاي تيره آسمان بارشي بي‌وقفه را خبر مي‌دهند اميد دارم همكارانمان در كمال صحت و سلامت و بدون كمترين مشكل به شهرهاي خود و در كنار خانواده‌هايشان برگردند. تا سالي ديگر و همايش و نمايشگاهي ديگر.

1392/10/23